Ohlédnutí za seminářem Interiéry 2012                                       

Propojení praxe s akademickou sférou

Akce „Interiéry 2012“, která se konala 25. října 2012 na půdě VOŠ a SPŠ Volyně, vzbudila u odborníků velký zájem. Sál naplnilo přes 300 posluchačů, jež bedlivě sledovali všechny prezentace.

V úvodu jsme se seznámili s čísly, která ukazují vývoj výroby a prodeje nábytku v České republice i zahraničí. Problematiku přednesl Ing. Tomáš Lukeš z Asociace nábytkářů České republiky. Další slovo dostal Ing. arch. Jan Hlavín, Ph.D., který měl připravenou základní otázku: „Kdy je nejlepší začít s návrhem interiéru“. A odpověď? Ideálně při výběru pozemku a rozvaze o všech potřebách a představách budoucích obyvatel. Dalším přednášejícím byla doc. akad. arch. Ivana Čapková, která se pozastavila nad populárním slovem „design“ a jeho častém komerčním zneužití. A také vznesla další otázku: „A z čeho to uděláme zítra?“. Od teorie jsme se rychle dostali k praxi a to díky ukázce pracovních návrhů, které neměly být nikdy publikované, až po fotografie realizace hotelu Moods, jež má na svědomí dvojice známých designérů MgA. Roman Vrtiška a MgA. Vladimír Žák. První blok uzavřel David Zborník se svým netradičním návrhem velkoprostorové kanceláře Schwan Cosmetics  ČR.

Ve druhém bloku následovala přednáška o ergonomii a využití prostoru, kterou si připravil zástupce společnosti Blum. Na tuto část navázala MgA. Veronika Loušová, která hovořila o projektu kuchyní pro vozíčkáře a slabozraké se zamyšlením, že interiéry nejsou jen pro mladé a krásné páry, ale pro všechny lidi. Další prezentace směřovaly ke koupelnám. Paní Kateřina Derková ze společnosti Sapeka zmínila možnosti použití dřeva na výrobu sanity, její výhody a nevýhody a potřebnou údržbu. Na to navázal Graziano Dalberto ze společnosti Gessi z Itálie, který si připravil akčně pojatou prezentaci o vývoji zařízení koupelen a jeho současném trendu – wellness, neboli domácím spa. Koupelnovou část zakončila Ing. arch. Kateřina Čechurová ze společnosti Archadie, jež velmi trefně popsala (ne)používání bidetů v našich končinách a výhody tohoto již mnoho let známého zařízení. Druhý blok přednášek zakončil pan František Marek a seznámil nás s novou kolekcí dekorů ZOOM značky Egger.

Poobědní sadu přednášek zahájil pan Jan Vyhlíd, jež si připravil zábavnou formou ukázky nejmodernějšího nábytkového kování značky Häfele. Poté nám Akad. soch. René Baďura z Technické univerzity ve Zvolenu pohovořil na téma nadčasovosti a významu designu, o formě a funkci. A design v nadsázce přirovnal k jídlu – řízku: „Dobrý design je, když řízek nejen dobře vypadá, ale také dobře chutná.“ Po této přednášce následovalo téma lesku a matu a dle konkrétního použití nejvhodnějšího výběru materiálu, což si připravil pan Bc. Marek Kolář ze společnosti Démos trade. Téma tvořivost v designu a možnosti inspirace zmínil doc. Akad. Soch. Mariál Ihring, Art.d. a poté pokračoval designér René Šulc s prezentací konkrétního řešení návrhu židle Era - od myšlenky až po výrobu prototypu a zařazení do sériové výroby, za což dostal ocenění Czech Grand Design 2010. Předposlední blok uzavřel pan Martin Mrázek, BcA. a představil novou kolekci dekorů uni barev a úpravy Mirror Gloss od společnosti Kronospan.

V poslední části semináře jsme se mohli seznámit s technologií a možnostmi PUR hrany, kterou lze aplikovat nejen na pracovní stoly, ale i další typy nábytku. Prezentace se ujal Ing. Vladimír Lengr z české výrobní společnosti Nábytek Vasa. Další inspirativní přednášku měl Ing. Michal Kuča, který ukázal variabilitu materiálu Modoluform a jeho využití v praxi. Předposlední prezentace nás seznámila s novým virtuálním portálem www.e-furniture.info, který vyvíjí Mendelova univerzita v Brně, Fakulta lesnická a dřevařská, Ústav nábytku, designu a bydlení. Prezentace se ujal Ing. Petr Čech, Ph.D. Jako poslední přednášející se představil Ing. Vladimír Harazím, CSc. a zmínil otázku přežití v interiéru po stránce zdravotního hlediska – zvlhčování vzduchu.

            Protože první ročník tohoto semináře vzbudil velký ohlas a přednášky i celková organizace splnila všechna očekávání, budeme chystat další pokračování „Interiéry 2013“.

Letošní akce se nesla v zajímavém a ne moc častém propojení akademiků a praktiků. Budeme doufat a přát si, aby to tímto směrem pokračovalo, a příště jsme mohli připojit i titulek propojení designérů s výrobci a hledání spolupráce.

Ing. Iva Bastlová
Spoluorganizátorka akce

 


© 2019 Interiery 2019 časopis interiéry  mediální partneři  partneři  kontakt