Ohlédnutí za seminářem 2014

„Interiérové trendy z mnoha úhlů pohledu“

Říká se „do třetice všeho dobrého i zlého“, doufáme, že letošní třetí ročník byl potvrzením hlavně toho dobrého, protože vše proběhlo dle plánů a mohli jsme přivítat více posluchačů než v předchozích ročnících (celkem 340). Na akci, která se konala 6. listopadu 2014 na půdě VOŠ a SPŠ Volyně, proběhlo opět 24 poutavých přednášek zaměřených převážně na ústřední téma - TRENDY.

Po krátkém zahájení od ředitele školy RNDr. Jiřího Homolky následovala již tradičně úvodní přednáška od pana Ing. Tomáše Lukeše z AČN, jež zhodnotil vývoj a trendy v nábytkářské výrobě. Pak si vzala slovo spoluorganizátorka akce Ing. Iva Bastlová DiS, která svou přednášku postavila na tématu „Kdo je a také kdo není interiérový designér“. Poté hovořil Jan Vyhlíd ze společnosti Häfele a poutavě ukázal zajímavé novinky na kuchyňských linkách, jež byly k vidění na veletrhu EuroCucina na milánském výstavišti. Na kuchyně navázal Siegfried Rock, jež představil výzkum společnosti Blum v používání kuchyňských linek a pohledu do vývoje. První blok ukončila Judita Nechvátalová. Ta poukázala na problematiku neustálého zvyšování množství odpadu a možností jeho řešení (projekt 3XR).

Druhý blok zahájil Petr Tschakert a mnohým otevřel oči v pohledu na tištěná média z oblasti designu a bydlení a vůbec vnímání trendů. Po jeho přednášce následovalo vystoupení pana Bc. Stanislava Nosála ze společnosti Démos Trade, který představil mnoho novinek. Dalším zahraničním hostem byl Marco Meli z italské firmy Gessi. Ten postavil svou přednášku nejen na trendech v designu, ale také na výrobních postupech vodovodních baterií. Po jeho dynamické přednášce se ujali slova Lukáš Novotný a Michal Havrda a ukázali, kam směřují kancelářské prostory do budoucna a jakým směrem to posouvá značka Herman Miller. Dále následovalo zamyšlení nad tím, co to trend vlastně je a jaké trendy bydlení dnes máme. To nám přednesl Ing. Lubomír Končinský. Tuto část uzavřel Doc. Mgr. Miroslav Debnár a velmi názorně na obrázcích ukázal, jak barvy v přírodě fungují a jak je používat v interiéru.

Po obědě dostala slovo Doc. Ing. Daniela Tesařová, Ph.D. a přednesla téma „Vnitřní prostředí a faktory, které ho ovlivňují“. Novinky z kolekce Rako pak představil Tomáš Heřman a zaměřil se i na mnoho dalších detailů v oblasti keramických obkladů. Mnoho emocí vyvolala prezentace Tomáše Nováka, DiS. Posluchačům totiž přiblížil svůj půlroční pobyt při realizaci hotelového komplexu na Maledivách, jež realizovali čeští výrobci. Poté následoval další pohled na milánský veletrh, tentokrát z pohledu použití skla. Tento vstup si připravil Ing. Tomáš Riese ze společnosti AGC Flat Glass Czech. Dalším zpestřením byla ukázka výroby keramických obkladů v Mexiku a jejich použití v našich interiérech, konkrétně v interiéru restaurace La Boca. To měla na svědomí Susan Kelly Corea Gamboa z Kostariky. Blok uzavřela paní Renata Votavová ze společnosti Officity, jež hovořila na téma inovací v kancelářských prostorách.

Poslední blok odstartoval pan David Hlaváč ze společnosti Atlas AG. Ten hovořil na téma individuálního potisku materiálů do interiérů a možných technologiích. Další vstup měl ve scénáři Paul Duddle, který nám přiblížil tvorbu nových dekorů na materiálech Kronospan a představil dvě nové kolekce „Submerged“ a „Pioneer“. Poté dostal slovo Adam Bartošek ze společnosti Trachea a ukázal publiku trend v potisku nábytkových ploch Overface. Mezi emotivní přednášky patřila i část od Veroniky Richterové, která přiblížila svou tvorbu „Pet design“. Výrobky - převážně svítidla z plastového odpadu. Od této umělecké tvorby jsme se pak přenesli k hodnocení a možností zvýšení kvality na nábytkových dvířkách podle RAL, což si připravil Ing. Ladislav Csanda ze společnosti Renolit. Poslední téma z oblasti trendů rozebrala Lenka Husáriková, která zhodnotila pozitiva i negativa ruční kresby a softwaru a možná dala podmět mnohým posluchačům.

Stejně jako předchozí ročníky, i letos vyšla odborná publikace Interiéry 2014 – sborník přednášek. Kdo seminář nestihl, může si tuto publikaci objednat na stránkách akce. Také nechyběl doprovodný program v podobě ukázky zajímavých materiálů, přijel opět i Glassbus a navíc bylo možné vidět panely z expozice Scéna: Inspirace & Trendy 2014. Na společenském večeru proběhla nově tématická tombola, jejíž hlavní cenou byla cesta do Itálie spojená s prohlídkou závodu Gessi. Byl to tedy den plný interiérů, nábytku, designu…. ale i komunikace, navázaní kontaktů, diskuze a to jsme si přáli. Komu to letos nevyšlo, může se těšit na následující ročník, který zaměříme na téma „cestou k realizaci“.

Za organizační tým semináře

Ing. Iva Bastlová DiS.
 


© 2019 Interiery 2019 časopis interiéry  mediální partneři  partneři  kontakt